Ieškant gitaros su trispalve…

Kažkaip keista, kad Lietuvoje nėra masinio gitarų gamintojo. Na yra keletas meistrų, kaip Stankevicius guitars, Kastytis Petryla, dar keletas vietinių meistrų, bet masinio nieko neturime. Dabar daug vilčių į lava gitaros kūrėjus, bet kryždirbystės šalyje, kuri turi rimtą baldininkų pramonę (5-i IKEA tiekėjai), o gitaros vat nesusiklostė. Nors čia ir visos Europos bėda: daug mestrų gaminančių aukštos klasės vienetinius instrumentus (ypač akustinius), o savo Fender’io ar Gibson’o neturime.

Visame šitame liūdnume yra vienas ženklas, kuris lietuviškumu išsiskiria pasaulyje, tai Zemaitis guitars. Istorija gan įdomi – antros kartos lietuvis gimęs Londone 1935-ais Tony Zemaitis, kuris kaip ir mokėsi baldininku, rado aplūžusią gitarą ir ją sutvarkė. Suprato, kad muzikantams reikia lengvos ir paprastos gitaros. Pradžioje prasidėjo kaip hobis. Tada kažkas parašė spaudoje ir žiūrėk, jau Keith Richards iš Rolling Stones groja su jo gamybos gitara. Darė gitaras 1965 iki 2000-ųjų. Po poros metų mirė. Dabar jo vardo gitaros yra gaminamos prižiūrint Tony Zemaitis jaunesniajam Japonijoje. Ypatingas šitų gitarų bruožas yra puošyba: Tony eksperimentavo su metaline plokšte prie nuėmėjų, kad sumažintų triukšmus. Kad gražiau atrodytų, tai susivienyjo su ginklų raižytoju dekoratoriumi Danny O’Brien ir gavosi kažkas tokio:

Dar vienas puošybos būdas panaudojant krūvą perloidų:

Savininkų sąrašas įspūdingas: nuo Jimi Hendrix iki James Hetfield (Metallica). Lietuvoje su „Zemaitis“ gitara galima pamatyti „Poliarizuotų stiklų“ gitaristą Arvydą Skernevičių, o pačių pasibandyt Tamstoje, tiesa prireiks 2000 eurų, jei norėsite parsinešti namo. Visgi tikiu, kad gitarų dievai bus palankūs ir lietuvoje atsiras bent pusiau masinės gitaros su daugiau lietuviško kraujo, nei pagal antros kartos lietuvio projektus pagamintos Japonijoje.

Share