Naujokas nori gitaros.

Visi gistaristai kažkada prieina šį etapą, kai pora mėnesių mokaisi groti gitara ir nebesinori skolintis – norisi SAVO. Jei beveik nesi grojęs gitara, tai neskubėk leisti pinigų, o susirask mokytoją, jis turės kelias gitaras ir parodys kas ir kaip, gal net trumpam paskolins, kol susivoksi, ko nori.

Tamstos chebra yra aprašiusi gidelį, kuris toks paviršutiniškas, bet paskaityti verta, supažindins su terminais. Aš čia sudėliosiu gaires į ką ir kaip pažiūrėti, kad išspaustum maksimumą iš savo lūkesčių ir pinigų.

Patarimai perkant pirmą gitarą:

1. Pasirink gitaros tipą. Akustinė ar elektrinė. Su akustine grosi tik namie ar prie laužo? Su elektrine grosi su čiornais metalistais ar indie-pop grupe? Gera „nykščio“ taisyklė yra, ko klausai, tokio tipo gitarą ir imk: patinka Bob Dylan, Gytis Paškevičius ar dainuojamosios poezijos žmonės, tai imk akustinę; patinka Red Hot Chili Peppers, Hendrixas ar Arctic Monkeys – fender tipo gitara su single coil nuėmėjais; patinka Metallica, Slayer ar Pergalė – elektrinė gitara su humbucker nuėmėjais tavo draugas. Gitarų paletė:

2. Skaičiuok biudžetą. Jei turi 100eurų – taupyk toliau ir bandyk gitarą skolintis. Turi 250 jau gali kažką paimt iš krautuvės ar dėvėto (su dėvėtom būtinai reik bandyti ir vestis ilgiau grojantį draugą). Turi 600 eurų, tai jau gali paimti gitarą, kuri tave gali lydėti visą gyvenimą – nors paprastai vistiek yra paieškų periodas ir nesikrimsk, jei pirma gitara ne visai tavo „arbatos puodelis“. Pamintyk, kad su elektrine reiks ir stiprintuvo, o gal jau yra mokykloj ar repeticijų erdvėje kažkoks kubas.

3. Ieškok paprastumo. Tu nori išmokti groti gitara ar techniškai ją aptarnauti. Pirmai gitarai geriau imti instrumentą be tremolo mechanizmo (prie tiltelio esantis blokas, kur rankenėles pagalba gali keisti stygų įtempimą). Visiškai užtenka dviejų nuėmėjų. Ir lygiuokis į klasiką. Net jei ruošiesi ekstremaliam metalui imk gitarą be aktyvių nuemėjų ar radikalių formų. Puikūs pasirinkimai pradžiai: telecaster ir Les Paul tipo gitaros:

4. Grifas yra karalius, jei nepatiks jis – nepatiks ir gitara. Ieškok patogaus rankoje ir atmink, kad ploniausias, tai nebūtinai geriausias. Atkreipk dėmesio jei suktuktai atrodo kokie tai netvirti. Net ir tvirti suktukai gali išklerti, bet jei jau nuo pradžių blogai, tai neverta prasidėti. Pigesnių ladų galiukai prie grifo gali būti aštrūs, perbrauk delnu išilgai grifo krašto ar nebraižo rankų. Pagrok ir klausyk ar tam tikrose grifo vietose nedžeržgia. Perkant parduotuvėje jį visada paderins, kai nuspręsi imti gitarą. Grifas turi būti truputį išlenktas. Jei per daug išlenktas į viršų, stygos bus labai aukštai. Jei per daug išlenktas į apačią (pavojingas dalykas) ar visiškai tiesus, tai stygos girgždės, o gal net ir išvis nebus įmanoma groti. Turi būti šiek tiek išlenktas į viršų, kad atitiktų natūralią stygos vibraciją:

5. Imk gražią gitarą. Negražiomis gali groti visi kiti. Graži gitara motyvuoja ja groti. Kartais dėl gražios gitaros gali susitaikyti ir su trūkumais. Visgi imk gitarą, kuri groja – paveikslą gali nusipirkt Kaziuko mugėje ir pigiau. Tokios gitaros neimk:

Nebent groji punką ir darysi tai visą gyvenimą.

6. Pabandyk pagroti atsisėdęs ir atsistojęs. Ar patogu? Jei gitara bus labai sunki, tai pagalvok ar norėtum dvi valandas su tokia ant kaklo praleisti koncerte ar repeticijoje? Pasibandyk aukštesnes ladų pozicijas: ar lengva groti ties 15-u ladu ir aukštyn? Ar atsistojus gitaros grifas nevirsta žemyn? Gitaras kurių pusiausvyra pasislinkusi žemyn iki tam tikro momento galima „pataisyti“ užkabinus platų odinį diržą, bet jei virsta stipriai, tai ilgainiui pradės erzinti. SG pasižymi šita bėduke (angliškai šitai vadinam „neck heavy guitar“).

7. Pirmos gitaros nepirk internetu ir veskis ilgiau grojantį kolegą. Dėvėta ar nauja – pirk tik pasibandęs. Gali būti nepatogi, ladai gali būti aštrūs (tas sutvarkoma pas meistrą už pinigus, bet jų ir taip nedaug). Duok pagroti draugui ir tegu jis kritiškai įvertina. Neturi draugo – paprašyk pardavėjo pagroti su ja. Elektrinę gitarą būtinai įjung į kubą, bet atsargiai geras kubas gali labai nudailinti skambesį, junkis į Roland Cube 40XL ar panašų tranzistorinį iki 300eurų kainuojantį kubą, nes kelis artimiausius metus grosi per panašios kokybės įrenginį ir tokio garso reikia tikėtis. Prieš nešant prie prekystalio gitarą turi suderinti – ne tik stygų derėjimą, bet ir grifo kreivumą, intonaciją. Gal net verta vietoje nusipirkti ir paprašyti, kad uždėtų naujas stygas.

8. Po gitaros pirkimo turi šypsotis kaip patrakęs ir namie groti 2valandas non stop. Tada dar 2valandas pas draugą. Po to viso dar turi šypsotis. Gitaros paprastai džiugina gitarastą. Jei nedžiugina – parduok inkstą ir bandyk dar kartą.

http://farm5.static.flickr.com/4017/4275054257_75730ddc3a.jpg

 

Share